Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

środa, 8 maja 2013

Baby są zawsze takie same

Jednoliterowa skręciła nogę i przez kilka dni musiała zostać w domu. Nie chcąc tracić lekcji polskiego zaprosiła Kurę do siebie.

Kura kupiła ciasteczka i zgodnie z umową pomaszerowała do koleżanki. Bardzo się jednak zdziwiła gdy drzwi mieszkania Jednoliterowej otworzyła jakaś nieznana, umundurowana muzułmanka.

  • Ty jesteś pewnie Kura Jednoliterowa mówiła, że przyjdziesz. Jestem Karima i pracuję z Jednolitorwową - powiedziała zamykając drzwi
Karima czyli Singapurka o malajskich korzeniach, która miała tylko odebrać zwolnienie Jednoliterowej ciut się zasiedziała. Gdy skończyły już ciasteczka, patrząc na Kurę zapytała:

  • Skąd ty właściwie jesteś? 
  • Z Polski - powiedziała Kura
  • Z Polski? Tak samo jak Inglot? - dziwiła się mundurowa Karima 
  • Zmarło mu się niedawno, ale tak pochodzę z tego samego kraju - potwierdziła Kura 
  • To wielki człowiek był. On uszczęśliwił wszystkie muzułmańskie kobiety - cieszyła się Karima 
Karima, której paznokcie błyszczały na różowo stwierdziła, że muzułmańskie kobiety marzyły o pięknych pomalowanych dłoniach, ale na marzeniach się kończyło bo do muzułmańskiej modlitwy ręce muszą być czyste, a zwykły lakier blokuje pory i czyni ręce grzesznymi.

Kura niby wiedziała, że polskie kosmetyki  stworzone przez Wojciecha Inglota dotarły do Azji, ale gdyby nie Karima i jej pięknie pomalowane dłonie nigdy by się nie dowiedziała, że pierwszy na świecie oddychający lakier do paznokci zdjął z muzułmańskich rąk grzech i  uszczęśliwił wiele muzułmanek, które teraz mogą malować pazury pod kolor nikab-u.

Lakiery Inglota jakiś czas temu pokochały mieszkanki zatoki Perskiej, a niedawno Indonezyjki, Malajki i Singapurki. Te ostatnie by kupić lakier do paznokci gotowe są przeprawiać się przez graniczny most i robić zakupy w Johor Bahur.

  • Baby na całym świecie są takie same - rzucił Przychówek gdy przypadkiem natknął się na polską stronę o azjatyckich kremach BB.
Dzieciak ma rację baby są zawsze takie same.

Nawet Kura, która na kosmetykach się nie zna gna przez pół miasta by kupić olej kokosowy do smarowania włosów i wodę różaną do zmywania twarzy. By nie było nudno, w tak zwanym między czasie namawia męża na wyprawę po cudowne lakiery od Inglota.

10 komentarze:

ooo, bloga Oleny się nie czyta :p Już donosiła o Inglocie...

Super! Ależ się cieszę że polskie kosmetyki mają uznanie. Fantastyczna informacja. Sama używam lakieru i szminki Inglot - jestem zachwycona. Pozdrawiam. Marta

serio? w Polsce Inglot to taki luksus dla ubogich studentek :)

Anonimie czyta się czyta bloga Oleny czyta i nawet linkuje ... Kliknij w podkreślenie mieszkanki zatoki Perskiej ;)

Obejrzałam linki, oszczerstwo cofam i przepraszam :))

Grzechy masz wybaczone :) Przesyłamy pozdrowienia.

Muzlumanki nie moga uzywac kosmetykow, ktore blokuja pory? A co na przyklad z podkladem do twarzy? Zawsze sie jakiejs ciekowostki dowiem na twoim blogu, Kura ;-)

Mogą używac, ale muszą zmywac do modlitwy. Twarz zmywa się raz dwa, ale z taką polakierowaną rączką trzeba się namęczyc trochę.

Inglot z mojego rodzinnego miasta - Przemyśla :) Czytam Cię Kuro od 3 tygodni, zaczęłam od początku i już niewiele mi brakuje by być na bieżąco z nowymi postami ! Pozdrawiam Cię !

Witamy czytelniczkę z Przemyśla :)

Prześlij komentarz