Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

środa, 7 grudnia 2011

Szkoła w wakacje ...

Listę z potrzebnymi podręcznikami na kolejny rok szkolny Przychówek dostał od pani R. dwa dni przed końcem roku szkolnego.

  • My nie dostaliśmy kartki na bezpłatne podręcznik - zasmucił się dzieciak. 
  • Nie szkodzi pewnie to tylko dla tubylców - powiedziała Kura
Popytała swoje singapurskie koleżanki i dowiedziała się, że magiczna kartka na książki to rodzaj bonu na podręczniki dla dzieci z biedniejszych rodzin. Pierwszego dnia szkoły wszystkie dzieciaki będą miały takie same podręczniki, zeszyty i mundurki. Nie będzie wiadomo kto kupił sam, a kto dostał w prezencie.
Wyposażeni w gotówkę pojechaliśmy do szkoły Przychówka. Szkoła wyglądała tak jak zwykle. Na maszcie powiewała flaga Singapuru, na szkolnym parkingu stały szkolne autobusy. Wejścia strzegła jak zwykle pani Buldi, która przywitała Przychówka wakacyjnym uśmiechem.
Zakup książek trwał chwilę, bo wystarczyło podać klasę dziecka i już można było zapłacić za komplet książek, zeszytów i szkolnych akcesoriów. Mimo błyskawicznych zakupów w szkole spędzaliśmy prawie godzinę. Z dużym zdziwieniem obserwowaliśmy, że mimo wakacji  dzieci przychodzą do szkoły nie tylko po nowe książki.
My spotkaliśmy:

  • grupę chłopców grających w piłkę.
  • chińskie dziewczynki ćwiczące taniec, 
  • chłopca, który czytał książkę
  • grupę dzieci ćwiczącą grę w tenisa stołowego
Kura błyskawicznie przypomniała sobie swoją podstawówkę, gdzie w wakacje można było spotkać jedynie znudzoną woźną.

  • Fajna ta twoja szkoła - powiedziała do dzieciaka
  • Bardzo fajna - powiedział Przychówek
  • Wiesz, trochę już tęsknię - dodał po chwili
Następnego dnia dzieciak tak się zainteresował nową książką do matematyki, że nie chciał iść na spacer.  Szkoła nawet wymagająca potrafi być fascynująca i tego Kura dzieciakowi zazdrości najbardziej.

12 komentarze:

Do mojej szkoły chodziliśmy w czasie ferii zimowych, w wakacje niestety była dla nas niedostępna :(

I tak lepiej trafiłaś niż ja moja szkoła była zamknięta na cztery spusty w wakacje i ferie.

W dalszym ciągu ciężko uwierzyć, że istnieją szkoły do których dzieciaki chodzą z chęcią, uśmiechem na ustach i bez bólów brzucha... I mimo mniejszej ilości lekcji, książek, materiałów i zadań domowych wynoszą z niej więcej niż dzieci w pl szkołach...

Droga Kuro, jak tak czytam Twoje opisy Singapurskiej szkoły, a na co dzień ww pracy obserwuję skutki pracy szkół Polskich to marzy mi się wychowywanie dziecka w Singapurze...
Ma ta szkoła jakieś wady?:)

Pozdrawiam ze śnieżnej Łodzi

ps. Bloga śledze od jakiegoś czasu prawie udało sie przeczytac wszelkie starsze posty. Gratuluję talentu pisarskiego.

Szkoła singapurska jest bardziej wymagająca niż szkoła polska, ale dzieci lubią tam być może dlatego, że czują się tam bezpieczne. Sami nie wiemy.

Moje dzieci chodzą do szkoły społecznej w Polsce. Bardzo lubią i szkołę i nauczycieli. Mają do wyboru dużo kółek zainteresowań więc mogą sprawdzić się w różnych dziedzinach. Jednak uważam że to za co ja płace (dla mnie nie małe pieniądze)powinno być w standardzie w każdej szkole.

PS. Uwielbiam twój blog i jestem stałą czytelniczką.

Też uważamy, że to co jest w szkole społecznej bądź prywatnej powinno być dostępne w każdej państwowej. Singapurczycy nie żałują pieniędzy na edukację i tego im zazdrościmy.

witaj zazdroszcze ci ze mozesz byc spokojna jesli chodzi o szkole dziecka moja chodzi do prywatnego liceum, za rok klasa maturalna a dzis sie dowiedzialam ze w czerwcu musze zamowic juz korki z maty jak chce aby mloda zdala mature i dostala sie na dobre studia
tak wiec ...... zazdroszcze spokoju duszy
pozdrawiam
ela-krajanka

Oj to fakt. Też zaobserwowałam że szkoły prywatne mają się lepiej. Ale to głównie dlatego że jest odpowiednio dobierana kadra. Tam trudno o nauczyciela który nie bedzie miał pasji w nauczaniu i przebywaniu z młodzieżą.

W styczniu wybieramy się do Azji z mężczyzną i nie ukrywamy że mamy zamiar przyjrzeć się blizej i Singapurowi i Brunei i możliwościa pracy w Waszych okolicach...

Pozdrawiam
M.

Hej Ela zanim moje dziecko dotrze do matury to ty się wnuków dochowasz.:) Mało prawdopodobne by Przychówek zdał maturę na tej czerwonej ziemi.

Hej M.
Mamy nadzieję, że uda Wam się osiąść w tych okolicach. Powodzenia.

Prześlij komentarz