Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

środa, 13 czerwca 2012

Prawdziwa Azja

  • Nóg nie czuję - powiedział Przychówek 
  • To powąchaj moje - zażartowała Kura
Przemierzając kolejną uliczkę i obserwując gigantyczny korek uliczny Kura pomyślała, że podróżowanie po Hong-Kongu było nawet przyjemne. Ruchu ulicznego w Bangkoku nie da się opisać, bo często go nie ma. Samochody i autobusy stoją w gigantycznych korkach i trąbią ile sił w klaksonie. Ulice, sklepy, chodniki, autobusy i pociągi pełne są ludzi, bez względu na porę dnia. 
Mieszkańcy Bangkoku na ulicy jedzą, piją, opiekują się dziećmi i przemieszczają się w różnych kierunkach często z paczkami, wózkami lub wielkimi koszykami.
  • Kiedyś tak wyobrażałem sobie Azję - powiedział Żywiciel patrząc na uliczne jedzenie i przeciskając się przez tłum
Hong-Kong rano wstawał i wcześnie zasypiał, Kuala Lumpur odwrotnie za to Bangkok chyba wcale nie śpi.
My po dniu pełnym wrażeń padamy jak muchy długo przed północną. Życie w prawdziwej Azji jest chyba bardzo męczące, ale dla przybyszy z Europy jest niewątpliwie fascynujące.

3 komentarze:

o właśnie ... gdzie obiecany artykuł o ulicznym jedzeniu :) ?
Pozdr.
T.

taaaak, pamiętam jak pod koniec 4-dniowego pobytu w Bangkoku zastanawiałam się czy nie straciłam już częściowo słuchu i czy jeszcze kiedyś usłyszę 'ciszę' :)

Ja kiedyś objechałam pół Bangkoku lokalnym autobusem miejskim bez szyb---myślalam,ze płuca wypluje,a skóra i włosy lepiły mi sie od smogu.

Prześlij komentarz