Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Spieszmy się kochać ludzi

Wyjeżdżając z Polski wierzyliśmy, że gdy wrócimy do ojczyzny to nasza rodzina i przyjaciele zostaną tam gdzie ich zostawiliśmy. Mieliśmy nadzieję, że kiedyś usiądziemy przy wspólnym stole i na żywo opowiemy o naszych azjatyckich przygodach.
Dziś wiemy, że przy owym stole jedno miejsce już zawsze zostanie puste. Wiemy, że już nigdy nie zobaczymy szczerego uśmiechu i nie usłyszymy serdecznego głosu drobnej kobietki, która przez lata pełniła funkcje rodzinnego anioła.

To jeden z tych momentów gdy nienawidzi się emigracyjnego życia. Nawet średnio wrażliwy człowiek ma ochotę zapakować walizkę i nie myśląc o przyszłości popłakać z rodziną.


Madziu ciężko nam będzie pisać w azjatyckiej kuchni wiedząc jak bardzo lubiłaś tu zaglądać. Ciężko będzie chodzić na pocztę wiedząc jaką radość sprawiały ci azjatyckie pocztówki.

Spoczywaj w spokoju.


9 komentarze:

Kuro, współczuję z całego serca, tak się rozgościlam w Twojej kuchni, że aż mi się łezka zakręciła po tym poście...
Teraz niech ten Aniołek czuwa nad Twoją Rodziną z Nieba.

Kuro Droga, przytulam z calych sil. Az za dobrze wiem, co teraz czujesz...
Swiatelko dla Madzi [*]
M.

kochani kto Wam zmarl? zreszta skoro ubolewacie . to napewno ktos bliski waszemu sercu - przyjmijcie wyrazy wspolczucia utraty kogos bliskiego
pozdrawiam
ela

w takich momentach nienawidzi się emigracji - moje kondolencje.

[*]...
Była dla Was ważna, na pewno pozostanie w Waszych sercach i ciepłych wspomnieniach.

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i wszystkie dobre słowa jakie do nas dotarły w ostatnim tygodniu. Po raz kolejny mieliśmy okazję się przekonać, że życie bez przyjaciół byłoby marne.

Bez Bogusi z Olsztyna i koleżanek z siwej kanapy przeżycie ostatniego tygodnia byłoby jeszcze trudniejsze.

Piękne pożegnanie...
dla Magdy... [*]

No niestety bardzo przykra sprawa, ale tak to już bywa na tym świecie, że zawsze nam się wydaje, że jesteśmy jeszcze dość młodzi wiec pewnie nic się nie będzie przez czas podróży działo, a życie niestety potrafi spłatać bardzo nieprzyjemne figle. ;-( Współczuje serdecznie utraty bliskiej tak osoby.

Prześlij komentarz