Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

sobota, 8 czerwca 2013

Singapurskim dzieckiem być

Dzieci na całym świecie są takie same, wszystkie chcą mieć mamę, tatę, dom, jedzenie oraz święty spokój, ale nie wszystkie zachowują się tak samo. Ja jestem polskim dzieckiem i ciągle muszę tłumaczyć że:

 • nie farbuję włosów
 • jem warzywa chociaż nie jestem wegetarianinem
 • nie mam chińskiego imienia
 • zawsze dużo i głośno mówię 
 • nie uczę się codziennie
Singapurskie dzieci się dziwią,  ale ja też się dziwię, że dzieci :

 • Noszą swoje szkolne mundurki codziennie od rana do wieczora także w dni wolne i wakacje
 • Wstydzą się odezwać do niedawno poznanej koleżanki, więc udają, że jej nie widzą
 • Czytają bardzo dużo książek, ale nie potrafią powiedzieć jakie książki lubią i boją się czytać na głos
 • Nie potrafią się kłócić, czasem tylko się obrażają
 • Do starszych osób zawsze mówią ciociu i wujku  (do mojej mamy też)
 • Traktują nauczycielki jak królowe, a nauczycieli jak królów i bardzo ich szanują
 • Gdy spotkają jakiegoś nauczyciela to kłaniają się tak, że nos dotyka do kolan
 • Zawsze robią to co im rodzicie każą nawet jak nie mają na to ochoty
 • Dziewczynki kochają naklejki i strasznie piszczą jak mówią, a chłopcy zachowują się jak polskie dziewczynki
Gdy mama chce mi podokuczać mówi, że zachowuje się jak Singapurczyk, ale ja wiem, że zawsze będę Przychówkiem z Polski.

18 komentarze:

Przychówku, piszesz tak ciekawie że Rodzice powinni Ci zafundować stałą rubrykę na blogu, na przykład Piątek z Przychówkiem ;)

Czy to znaczy, że część singapurskich dzieci nie zdaje sobie sprawy z istnienia ludzi innych ras?
A z tymi warzywami to chodzi o to, że ich jedzenie uważają za wegetarianizm, czy myślą, że Europejczycy wcale ich nie jedzą, chyba że są wegetarianami?
Zmartwiło mnie trochę, że singapurskie dzieci się obrażają, zamiast przedstawiać swoje racje. Ciekawe, czy im to z wiekiem przechodzi... Jako dzieci pewnie nie mają wyjścia, bo muszą bezrefleksyjnie słuchać dorosłych i pewnie nie wolno im nawet wyrazić swojej opinii...
Ciekawy tekst.

Ostatnie zdanie - no wzruszyłam się...

Przychówku, jesteś super! Fajowy wpis, prosze o duuużo takich wpisów :)

Przychówku, zawsze będziesz dzieckiem z Europy i zawsze będziesz niezależny w myśleniu. To dobrze.
Karola

Swietny post Przychówku, mam tylko jedną uwagę - zamień słowo "starszych ludzi" na dorosłych ludzi...hehe...bo się jeszcze Mama Kura obrazi:)

tez nie rozumiem jak mozna w wolne od szkoly dni lazic po miescie w szkolnym mundurku :O

Bardzo ciekawy post ;) niby dzieci są takie same wszędzie a tak wiele je różni :)

Dziękujemy czytelnikom za miłe komentarze. Czas pokaże jak ów blog się rozwinie, ale posiadanie współredaktora byłoby bardzo miłe. ;)
Pozdrawiam niedzielnie Kura

Miło zobaczyć i poczytać Młodego Przychówka- zdolne Dziecię i mądre :-)

Bardzo fajny tekst Przychówku. Pisz czesciej o szkole, bo to bardzo ciekawy dla nas temat :)
Rozbawil mnie bardzo fragment o tym, ze chlopcy zachowuja sie jak polskie dziewczynki, mozesz rozwinac ten wątek i napisac o tym kolejnego posta. Pozdrawiam.

Nie wiem jak Singapurczycy, ale w Hongkongu dorośli są tacy sami - oni muszą słuchać rodziców i szefa. Nic się nie zmienia poza wymianą nauczyciela na szefa. To chyba jest uniwersalne w sporej części Azji...

Przychówku, mógłbyś rozwinąć temat farbowania włosów wśród uczniów?
Zawsze mi się wydawało, że skoro mali Singapurczycy są tacy karni i zasuwają w mundurkach to farbowanie włosów jest prawie tak niespotykane jak wagary :)

Panna w paski,
Starsi chłopcy farbują włosy na wakacje, a potem jak idą do szkoły to obcinają włosy na łyso. W szkole farbowanie jest zakazane, ale są przypadki, tak samo jest z wagarami.

A co to znaczy, ze singapurscy chlopcy zachowuja sie jak polskie dziewczynki?

Natalia to znaczy, że jak mają dobry humor to można się z nimi dogadać.

Przychowek, swietny wpis! Ubawilam sie! Zwlaszcza mnie do smiechu doprowadzilo stwierdzenie, ze chlopcy w Singapurze sie zachowuja jak dziewczynki z Polski.

Prześlij komentarz