Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

wtorek, 31 stycznia 2012

Kto posprząta szkołę?

 • Czekasz na brata? - zapytała Kura małą Ch
 • Nie, na koleżankę, brat skończy późno, bo sprząta szkołę - powiedziała Ch i uśmiechnęła się jak zwykle 
Kura myślała, że to jakaś akcja społeczna w stylu "Sprzątanie świata", ale Ch wyprowadziła ją z błędu i wytłumaczyła, że brat sprząta szkołę, bo nie słuchał swojego nauczyciela podczas wycieczki.
  Kura ciągle spotyka w szkole sprzątające dzieci, więc zapytała koleżanek:

  • Dlaczego uczniowie sprzątają szkołę?
  Koleżanki Kury z rozbrajającą szczerością powiedziały, że jeśli dziecko nie słucha nauczyciela, to dostaje sprzątanie by poczuć jak ciężką pracę będzie wykonywać w przyszłości. Niezdyscyplinowani uczniowie robią to co zwykle robi serwis sprzątający czyli:

  • czyszczą podłogi w klasach,
  • myją ławki,
  • szorują korytarze i schody,
  • sprzątają toalety.
  Ponieważ są dziećmi i nie mogą obsługiwać żadnego sprzętu całą pracę muszą wykonać ręcznie używając ścierek i szczotek.

  • Kto to nadzoruje? - zapytała Kura
  • Serwis sprzątający dba o to by praca była wykonana dokładnie, bo dla nich to oznacza dzień wolny - oznajmiła Malajka
  • I rodzice godzą się na to? - dziwiła się  Kura
  • Godzą, jak nie podpiszą zgody to dziecko nie może uczestniczyć w lekcjach - powiedziała Malajka
  Chwilę potem opowiedziała jak jej syn dostał karę za ubliżanie koledze, jak płakał czyszcząc toaletę w której ktoś zapomniał spuścić wodę. Kurze zrobiło się trochę niedobrze od tych barwnych opisów.

  • Wyrósł na porządnego człowieka i dobrze się uczy - dodała na zakończenie
  • Jakie to proste - pomyślała Kura

  Dziś do uczniowskiej ekipy sprzątającej dołączył kolega z klasy Przychówka, który pewnego dnia mówiąc do swoich koleżanek zamiast imienia używał słowa: bitch (suka).
  Delikwent i tak się cieszy. Sprawa została rozstrzygnięta w klasie, bez wpisu do akt i powiadamiania tutejszego ministerstwa edukacji. Tydzień sprzątania to bardzo łagodna kara za taki wybryk. Winowajcę potraktowano ulgowo, bo narozrabiał pierwszy raz w swojej szkolnej karierze. Kura ma dziwne przeczucie, że po raz ostatni.

  11 komentarze:

  Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Gdyby taki system wprowadzić w Polsce, szkoły lśniłyby czystością. :) No, chyba że wcześniej podniosłyby się głosy protestu na wyższych szczeblach, że to uwłacza godności dziecka, wyzysk dzieci albo tp. A.

  Kocham ten singapurski system :)

  Sprzątanie szkoły nie jest miłym zajęciem, ale nikt nie bierze dzieci do sprzątania z łapanki. System widzi to tak:
  -zachowujesz się rozsądnie to najcięższe prace ktoś za ciebie zrobi
  -nie potrafisz uszanować zakazów to popracuj
  Dyskusje o godności singapurczycy usieliby by jednym zdaniem: Gdzie godność dziewczynki nazwanej " suką"? lub Gdzie szacunek dla nauczyciela?

  Sposób dobry, tylko czy on nie uczy przypadkiem, że pewne prace [sprzątanie, mycie kibli itp.] są uwłaczające? I że robią to tylko ci, którzy muszą [personel sprzątający, kobiety podczas prac domowych]. Czy dzieci nie uczą się przy okazji lekceważenia takich osób ["sprząta w szkole, bo pewnie się nie uczył"]?

  Myślę ,że pozbawienie sprzętu pomocniczego w postaci myjki ciśnieniowej, akumulatorowej szczotki czyszczącej podłogi jest tu kluczem...tzn.nawet osoba która sprząta umie więcej, bo może sobie prace ułatwić ty nie możesz więc jedyne co masz to siła własnych mięśni. Nie wiem czy takie działanie uczy lekceważenia pracy drugiego człowieka. Żadne znane mi azjatyckie dziecko nie używa słowa " sprzątaczka" tylko panie z serwisu sprzątającego. Na pytanie nauczycielki:
  -Kto ma w domu służącą jedno dziecko podniosło rękę.
  ale na pytanie :
  -Czyja mamusia ma w domu pomoc domową połowa klasy podniosła ręce do góry.
  Pewnie dzieci słyszą w domu jak się nie będziesz uczyć to...
  Ja też słyszałam,że jak się nie będziesz uczyć to ... Moi rodzice dla odmiany słyszeli, że jak się nie będą uczyć to krowy paść. Ja szanuję pracę drugiego człowieka, moi rodzice też mam nadzieję, że Singapurczycy też będą.
  Pozdrawiam Kura

  A moze ja powinnam sie do waws przeprowadzic?
  Opisz jakie metody stosuja mamy by trzymac dzieci w rydzach w domu.
  Pozdrawiam
  Monika z Melbourne

  Wiesz nie znam wszystkich singapurczyków, ale coś co mnie uderzyło od początku to, że ludzie nie krzyczą na dzieci a dzieci i tak wiedzą co robić. Właściwie na palcach 1 ręki jestem w stanie policzyć ile razy widziałam jakaś awanturę. Dzieci są karne, ale o metodach nikt nic nie mówi. Rózgi ratanowe są dostępne w sklepach.:( Jedną z koleżanek Przychówka ojciec uderzył w twarz na ulicy i następnego dnia został wezwany do szkoły.Czyli przyzwolenia na uwłaczające bicie nie ma.
  Wiele dzieci jest wychowana przez instytucje ( szkoła i szkoły korepetycji) oraz pomoce domowe, a rodzice są tylko od stawiania wymagań. W stylu więcej i wyżej!
  Moja sąsiadka (ta od prezentu na Chiński Nowy Rok) widziała kiedyś jak jej syn się nieładnie zachował i wygłosiła reprymendę bez zważania na mimowolnych słuchaczy. Może dane będzie mi dowiedzieć się czegoś więcej.

  popieram system singapurski razem z Tobą kuro. Nie raz byłam świadkiem jak dziecko uderza matkę w sklepie bo ta nie chciała czegoś mu kupić . Jak mało szacunku dzieciaki mają do koleżanek i kolegów w szkole .Brak kultury do osób starszych wyzywając na ulicy lub w autobusie . Może gdyby taki system wychowawczy był prowadzony w polskich szkołach to i my rodzice nie martwilibyśmy się tak bardzo o nasze dzieciaki. Pozdrawiam -Ela

  System singapurski jest surowy, ale chyba sprawiedliwy. Tutejsi rodzice mają zaufanie do systemu i jeśli dziecko dostaje karę to znaczy, że zasłużyło żadnej dyskusji rodziców nie ma.

  Jestem polskim nauczycielem od "zawsze",czyli b.długo,wiele z systemu wychowania azjatyckiego dodać należy i to szybko.W Polsce będziemy licealistów uczyć o wróżkach!Byłam w Azji z wnukiem,wiele w Chinach nam się podobało np.kolacje przed występami w teatrze, kary za rzucenie niedopałka na ulicy itp.Kocham Azję.Kurkę zapraszam do siebie na plotki po polsku aby mimo wszystko nie zapomniała OJCZYZNY. Pozdrawiam As

  Prześlij komentarz