Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

czwartek, 12 stycznia 2012

Co znaczy twoje imię?

  • Co znaczy twoje imię? - zapytał się mały Chińczyk
  • Nic nie znaczy - odpowiedział Przychówek zgodnie z prawdą
  • Jak to nic nie znaczy musi coś znaczyć? - złościł się Chińczyk
  • Moje nic znaczy - upierał się nasz dzieciak
Chińczyk pokręcił głową z niedowierzaniem.

Chińskie imiona zawsze coś znaczą. Gdy chińczyk mówi co znaczy jego imię oczekuje tego samego od rozmówcy. Chłopcy zazwyczaj mają imiona związane z bogactwem i siłą, a dziewczynki z pięknem lub sztuką. Kura zna Chinki, które nie podawały swoich chińskich imion tylko prosiły by się do nich zwracać : Śnieżynka, Czeresienka lub Kwiatuszek.

Imiona hindusek też mają znaczenie zwykle w jednym z języków Indii. Imię córeczki pani P znaczy Mądra, imię innej zaprzyjaźnionej z nami Hinduski można przetłumaczyć jako: Gwiazda.Nasze imiona nic nie znaczą, ale naszego nazwisko oznacza kłopoty dla każdego, kto chce je wymówić. Pani, która uczy w tym roku Przychówka poddała się przy trzeciej literze, a mówi pięcioma językami (w tym jednym europejskim). Do tej pory jedynie pani R (zeszłoroczna nauczycielka) i mala Ch (przyjaciółka Przychówka) dały radę wymówić nasze nazwisko, które w Polsce do trudnych nie należy.

13 komentarze:

A tu psikus - polskie imiona również mają znaczenie. Co prawda nie w języku polskim - a często wywodzącym się z greki/łaciny. Moje np znaczy "jedyna"

Pozdrawiam
m.

A my tyle lat żyliśmy i nie wiedzieliśmy jakie znaczenie mają nasze imiona :)
Moniko dziękujemy za ten komentarz. Do nazwiska łamiącego chiński dorzucimy znaczące imię. Gorzej jak się znaczenie imienia nie spodoba Przychówkowi przecież imienia dziecku nie zmienię.
Pozdrawiam Kura

No i znalazłam imię Przychówka ma znaczenie a opis imienia pasuje do naszego dzieciaka jak przysłowia pieść do nosa. Może niech żyje jak rodzice w nieświadomości.

Jeżeli Przychówek nie chciałby sie pochwalić takim znaczeniem, może lepiej niech nie wie :)

m.

Zawsze może mieć nadzieję na inne imię nadane podczas bierzmowania :)
O raju- a imię mojego K to dwa imiona i pasują :/....
Swoją droga bardzo podoba mi się ideologia nadawania znaczenia symbolowi imienia-to właśnie buduje kulturę i wzbogaca świadomość człowieka, jako odrębnej jednostki-to bardzo cenne...
Pozdrawiam :)
Marcysia

Właśnie, właśnie! Imiona w Polsce mają znaczenia! Mój tata z pełną premedytacją nadał mi imię Patrycja, bo jest wielkim miłośnikiem łaciny i uważał, że jeśli urodzi mu się córka, to musi nosić imię patrycjuszy czyli rzymskiej arystokracji. Ach ci tatusiowie... :-)

Och, oczywiście, że polskie imiona mają znaczenia, większość pochodzi z łaciny bądź z prasłowiańskiego, także z biblii gdzie każde imię hebrajskie przecież "coś" znaczy; o ile nie mamy problemu z rozszyfrowaniem takich imion jak Bogusława czy Dobrochna, to z innymi jest problem i trzeba sięgnąć do słowników. Moje imię np. pochodzi z języka słowiańskiego, przyrostek "mil" oznacza "miły", ale czy ze mnie taka miła Milena, to ciężko powiedzieć :)

No cóż człowiek uczy się całe życie. Naprawdę Kura nie miała pojęcia, że jej imię coś znaczy. Nikt u nas nie nazywa się płatek śniegu czy słoneczko. :) Dziękuję za wszystkie komentarze do-edukowana Kura

Ale wiesz, są u nas imiona takie jak Róża, Nadzieja (bądź Nadia), Liliana, Kalina, Narcyza, Jagoda - to coś na kształt "płatka sniegu" czy "słoneczka" :)
Prawie każde imię ma znaczenie, nawet Jessica ;P (etymologia hebrajska wg kilku źródeł, które sprawdziłam z ciekawości).

Wiem Mistake28 od dwóch dni ni innego nie robię tylko czytam o imionach. :)

Ja jestem perla:-). Kiedys w pracy z moja imienniczka zwracalysmy sie do siebie dla jaj"Perelka".

A ja jestem "pełną wdzięku i łaski":)

Prześlij komentarz