Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

niedziela, 12 sierpnia 2012

Urodziny Singapuru

  • Z  Malezji wyszliśmy sami, było nam ciężko, ale pracowaliśmy i odnieśliśmy sukces. Obiecujemy pracować jeszcze bardziej by nasz kraj nadal się rozwijał - recytowali uczniowie szkoły Przychówka trzymając prawą rękę na piersi. 
Singapur nie tyle wyszedł z Federacji Malezji, co został z niej wygoniony, ale kto by teraz takie rzeczy pamiętał i śmiał wypominać. Minęło przecież tyle lat lepiej i łatwiej promować narodową dumę i radość z kolejnych urodzin Singapuru.

Singapurscy uczniowie stojący na baczność, pochodzący z różnych stron świata i radośni jak nigdy dotąd świętowali 47 urodziny Singapuru. Stojąc w równych rzędach śpiewali hymn Singapuru i  patrzyli jak singapurska flaga dumnie powiewa nad ich głowami. Podciąganie flagi było tak uroczyste, że kilka Singapurek nie mogło opanować wzruszenia i  miało łzy w oczach.
Nastrój świętowania udzielił się też Kurze i Przychówkowi. Odziani w czerwone koszulki stali na baczność i razem z dwoma tysiącami innych ludzi krzyczeli:

  • Happy birthday SingaporePo części oficjalnej dzieciaki miały zabawy sportowe i kilka chwil niekontrolowanego szaleństwa.  Było skakanie w workach, przeciąganie liny i wiele innych sportowych atrakcji. Szkolne wolontariuszki świętowały jak zwykle w bibliotece. Tym razem obyło się bez palinki, ale i tak było miło.
Z okazji swoich 47 urodzin Singapur dostał kolejną piosenkę. W tym roku wszyscy śpiewają "Love at First  Light". By łatwiej było opanować jej słowa każda stacja radiowa i każdy kanał telewizyjny emitowali ją po kilka razy dziennie. Kura i Przychówek pierwszy raz usłyszeli ją w kinie prawie dwa miesiące przed National Day, a potem słyszeli ją w sklepie, szkole i wielu innych miejscach. Teraz "Love at First  Light"  mogą ją śpiewać nawet bez nut.
 

9 sierpnia w Dzień Święta Narodowego dumni Singapurczycy, ciekawscy ekspaci, tłumy hinduskich i bengalskich robotników pognali na narodową paradę do której przygotowania trwały kilka miesięcy. Tak samo jak dzieciaki w szkole patrzyli jak flaga powiewa nad ich głowami i życzyli Singapurowi wszystkiego najlepszego.
Co roku na paradzie są tłumy, chociaż większość ludzi nie może zobaczyć nic poza plecami innych. Z okazji urodzin życzymy Singapurowi dalszego rozwoju i spektakularnych sukcesów, ale jako wywrotowcy Polski w dniu Narodowego Święta zwialiśmy z Singapuru na małe wakacje.

11 komentarze:

to się nieczęsto zdarza, by jakiś większy kraj wyrzucił inny kraj. zwykle tendencja jest odwrotna - zagrabić i nie wypuścić z rąk.
Wikipedia też mówi, że Singapur "odłączył się". jak to było z tym odłączeniem się naprawdę???

Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę na pierwszym zdjęciu były stroje dzieci. Drugą - torba z Ikei :D Chyba, że u Was są jakieś inne torby, które wyglądają identycznie jak "niebieska torba z Ikei".

Rok szkolny się u Was już zaczął, czy też dzieciaki zostały ściągnięte do szkoły specjalnie z okazji urodzin Singapuru?

Na pierwszym zdjęciu są singapurscy skauci i żeński odpowiednik skautów czyli brownies w strojach drużynowych.
Ikeę w Singapurze mamy wygląda identycznie jak Polska. Tylko ceny ma w dolarach. Rok szkolny w singapurskich szkołach publicznych zaczyna się w styczniu a kończy w połowie listopada. Tu i tak to bez znaczenia, bo pogoda jest zawsze taka sama.

Historia jest jedna, ale pewnie jak zwykle widziana oczami różnych ludzi z różnych perspektyw wygląda inaczej (Polska wikipedia trochę temat spłyca).
za http://en.wikipedia.org/wiki/Singapore_in_Malaysia#Separation
"On August 7, 1965, Prime Minister Tunku Abdul Rahman, seeing no alternative to avoid further bloodshed, advised the Parliament of Malaysia that it should vote to expel Singapore from Malaysia. Despite last-ditch attempts by PAP leaders, including Lee Kuan Yew, to keep Singapore as a state in the union, the Parliament on August 9, 1965 voted 126-0 in favour of the expulsion of Singapore, with members of Parliament from Singapore not present. On that day, a tearful Lee Kuan Yew announced that Singapore was a sovereign, independent nation and assumed the role of prime minister of the new nation. His speech included this quote: "For me, it is a moment of anguish. All my life, my whole adult life, I have believed in merger and unity of the two territories."[4] Hence, Singapore became the only country in the history of the modern world to gain independence against its own will.[5]
Under constitutional amendments passed in December of that year, the new state became the Republic of Singapore, with the Yang di-Pertuan Negara becoming President, and the Legislative Assembly becoming the Parliament of Singapore. These changes were made retroactive to the date of Singapore's separation from Malaysia."

za http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Singapore#Separation
"Seeing no other alternative to avoid further bloodshed, the Malaysian Prime Minister Tunku Abdul Rahman decided to expel Singapore from the federation. Goh Keng Swee, who had become skeptical of merger's economic benefits for Singapore, convinced Lee Kuan Yew that the separation had to take place. UMNO and PAP representatives worked out the terms of separation in extreme secrecy in order to present the British government, in particular, with a fait accompli.
On the morning of 9 August 1965, the Parliament of Malaysia voted 126–0 in favor of a constitutional amendment expelling Singapore from the federation; hours later, the Parliament of Singapore passed the Republic of Singapore Independence Act, establishing the island as an independent and sovereign republic. A tearful Lee Kuan Yew announced on a televised press conference that Singapore was a sovereign, independent nation. In a widely remembered quote, he uttered that: "For me, it is a moment of anguish. All my life, my whole adult life, I have believed in merger and unity of the two territories."[45][46] The new state became the Republic of Singapore and Yusof bin Ishak was appointed the first President.[47]"

A nie można po polsku wytłumaczyć? Poproszę o tłumaczenie. Maria

7 sierpnia 1965 r. premier Tunku Abdul Rahman, nie widząc innej alternatywy, w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi (dochodziło wtedy do częstych zamieszek na tle narodowościowo/rasowym, rocznica jednego z najbardziej krwawych z 21 lipca 1964 jest obecnie obchodzona jak Dzień harmoni rasowej http://azjaodkuchni.blogspot.sg/2011/08/racial-harmony-day.html http://azjaodkuchni.blogspot.sg/2012/07/dzien-harmonii.html), zwrócił się do Parlamentu Malezji, o głosowanie za wydaleniem Singapuru z federacji.
Pomimo prób ostatniej szansy podjętych przez liderów PAP (People's Action Party - partii dominująca w Singapurze i rządzącej nieprzerwanie od 1963), w tym Lee Kuan Yew-a, aby utrzymywać unię Singapuru z Malezją, Parlament Malezji na posiedzeniu w dniu 9 sierpnia 1965 głosował za wydaleniem Singapuru. Głosowanie odbyło się podczas nieobecności przedstawicieli Singapuru w Parlamencie, za glosowalo 126 posłów, nie było głosów przeciw.
W tym samym dniu, wzruszony Lee Kuan Yew ogłosił, że Singapur stał się suwerennym i niezależny państwem, a on objął stanowisko premiera rządu. Jego wystąpienie zawiera ten cytat: ".. Jest to dla mnie szczególnie bolesna chwila. Całe życie, całe moje dorosłe życie, wierzyłem w jedności tych dwóch państw".
Stąd Singapur stał się jedynym krajem w historii współczesnego świata, który otrzymał niepodległość wbrew własnej woli.
W ramach poprawek do konstytucji uchwalonych w grudniu tego roku (1965), nowe państwo stało się Republiką Singapuru, z Yang di-Pertuan Negara jak prezydentem, władzę ustawodawczą staje się Parlament w Singapurze. Zmiany zostały wprowadzone z mocą wsteczną na dzień separacji Singapuru z Malezji.

Wszystkiego dobrego Singapurze!

hehee, niepodległość wbrew woli, czemu to Polsce się nigdy nie zdarzyło? szkoda!

I jeszcze taka ciekawostka na temat wypelniania obywatelskiego obowiazku z okazji urodzin Singapuru ;) http://www.youtube.com/watch?v=8jxU89x78ac&feature=player_embedded
M.

Nie widziałam tych narodowych mentosów. Widocznie Singapurczycy wykupili.

najwyraźniej na tym wyrzuceniu z federacji nie wyszli najgorzej skoro są jednym z najbogatszych państw świata

Prześlij komentarz