Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

niedziela, 19 sierpnia 2012

Raya bez Hari

Zakończył się muzułmański ramadan, w tym roku odbyło się bez omdleń w szkole, ale muzułmańskie dzieci i tak nie mogły doczekać się świętowania Hari Raya Aidilfitri zwanym też, Hari Raya Puasa. W zeszłym roku podglądaliśmy to święto jak turyści tym razem miało być inaczej. Muzułmańskie koleżanki Kury zdobyły się na szczerość i opowiedziały, że w Hari Raya wszyscy członkowie muzułmańskich rodzin dziękują za otrzymane dobro i przepraszają za wyrządzone zło. We wszystkich malajskich rodzinach żona klęka przed mężem i przeprasza go za to co złego zrobiła oraz dziękuje swojemu mężowi za dobro, które od niego otrzymała. Tak jest co roku w wszystkich rodzinach, ale dla kurzej rodziny tegoroczny koniec ramadanu miał być wyjątkowy.
Kurza familia dostało zaproszenie na kolację kończącą ramadan. Wszyscy byli podekscytowali i z niecierpliwością czekali na dzień kiedy to katolicka rodzina Kury i muzułmańska Jednolitrowej usiądą do wspólnego stołu.
  • Ja nie będę mógł jej podać ręki, jej mąż nie poda ręki tobie, ale Jednoliterowa nie będzie chyba siedziała w nikab-ie przez całą kolację? - zastanawiał się Żywiciel
Kura zakupiła ziemniaki na słynne polskie kopytka i zastanawiała się ile chruścików musi zrobić, by wszyscy byli usatysfakcjonowani, gdy odebrała telefon od przerażonej Jednoliterowej. Dwa dni przed planowanym spotkaniem młodszy synek Jednoliterowej zachorował na HFMD chorobę, która w ostatnim tygodniu zdziesiątkowała szkołę Przychówka oszczędzając na szczęście jego samego. Dzieci na całym świecie są złośliwe i chorują w najmniej odpowiednim momencie. Polskie pociechy wybierają Boże Narodzenie, hinduskie Dipawali, a muzułmańskie Hari Raya i na to nic nie można poradzić.

Mimo przygotowań i szczerych chęci Jednolitrowej rodzina Kury nie zjadła ramadanowej kolacji w bengalskim domu. To było już drugie podejście do świętowani ramadanu równie udane jak poprzednie.
Hari Raya, którą świętują dziś muzułmanie rozpoczyna miesiąc shawwal czyli czas rodzinnych odwiedzin. Jednoliterowa już dawno powiedziała, że traktuję Kurę jak siostrę. Kura, która o Jednoliterowej myśli tak samo ma nadzieję, że skoro nie udało się świętowanie ramadanu w bengalskim domu to może uda się  świętowanie shawwal w polskim. Zgodnie z muzułmańskim obyczajem w miesiącu shawwal należy zaprosić tych którzy są dla nas ważni, a Kura która coraz więcej wie o religii wielkiego proroka jakoś nie wyobraża sobie, że rodzina Jednoliterowej spędzi shawwal w czterech ścianach własnego domu, tak samo jak przez 7 ostatnich lat.

17 komentarze:


"muzułmańska Jednolitrowej usiądą do wspólnego stołu."

proszę o zostawienie tej literówki :)

przeczytałem osobny wpis o Jednoliterowej - wspaniała kobieta :)

pozdrawiam z Gdańska
Piotr

Chwileczke, to tylko zona kleka przed mezem i przeprasza go za zlo ktore mu wyrzadzila i dziekuje za dobro ktore od niego otrzymala?
Bo wyzej jest napisane ze 'wszyscy członkowie muzułmańskich rodzin'.
E.T.

Przy dziękowaniu i przepraszaniu obowiązuje zasada starszeństwa ( rozumiana po malajsku) czyli dzieci klękają przed mamą( rodzeństwo nie klęka przed sobą wzajemnie bez względu na wiek i płeć mama przed tatą tata przed swoją mamą a ona przed swoim mężem.

Czy dobrze rozumiem: dzieci klekaja przed swoja matka, ona przed swoim mezem, on przed swoja matka? Nie jest tak ze matka przeprasza i dziekuje dziecku, maz swojej zonie itd?
E.T.

Matka nie dziękuje dziecku i dzieci nie przeprasza. Dlaczego tego nie robi nie wiem muszę zapytać.

A maz zone przeprasza? Jesli nie, to tez, jesli mozesz, zapytaj dlaczego.
E.T.

Z tego co wiem to mąż nie przeprasza i nie dziękuje własnej zonie tylko matce. Zapytam dlaczego, bo szczerze mówiąc temat mnie zainteresował dopiero teraz. Malajki powiedziały ja przyjęłam do wiadomości i nie dociekałam, ale mam zamiar.

Droga Kuro, ja w kwestii formalnej, bo mam wrazenie, ze do tekstu wkradl sie blad. Jednoliterowa pochodzi z Bangladeszu, jest wiec Banglijka, a jej dom jest banglijski, a nie bengalski.
Czekam z niecierpliwoscia na informacje w sprawie zasad przepraszania i dziekowania. Ciekawosc mnie zzera.
Pozdrawiam,
M.

No chyba, ze Jednoliterowa jest rownoczesnie Banglijka i Bengalka? Bo wlasnie zerknelam do netu i zglupialam!
Usciski,
M.

Jednolitrowa twierdzi, że jest Bengalką a jej chyba mogę wierzyć w tej kwestii. :)

No kto jak kto, ale Jedoliterowa na pewno to wie najlepiej. ;)
Dobranocka.
M.

Nie zebym od razu wierzyla w partnerstwo ale chcialam miec pelniejszy obraz.
Dopytaj, dziekuje.
E.T.

dzieci na całym świecie chorują w różnych dziwnych momentach...moje omijają święta, ale wybierają godzinę po zamknięciu przychodni w piątek, wtedy pozostaje nam już tylko szpital dyżurujący, na korytarzach którego stoję w tłumie innych zatroskanych rodziców

Malajki nie czują się partnerkami swoich mężów. One czują się współzależne i współdecydujące. Inaczej widzą świat, bo są inaczej wychowywane i mają inne wzorce w domach, ale nie sprawiają wrażenia nieszczęśliwych, uciśnionych kobiet będących poddanymi własnych mężów.

Azjaci generalnie nie obnosza sie ze swoimi uczuciami wiec trudno wyrobic sobie opinie, czy ktos sie czuje szczesliwy w ukladzie w jakim jest, czy nie. (Jesli juz trzeba sobie wyrabiac opinie na temat kogos zycia.)
Mnie, jako kobiety, zony i matki dwoch corek, nie satysfakcjonuje tylko posiadanie niewielkiego wplywu na zycie swoje i swojej rodziny.
Partnerstwo zdaje sie byc najlepszym ukladem.
Feminizm jest czesciowo obecny na rynku pracy ale to co dzieje sie w domach, to juz zupelnie co innego. Bo kultura, bo tradycja, bo religia. Niech beda przeklete!
E.T.

E.T owo nieobnoszenie się pasuje do wszystkich Azjatów tylko nie do "moich" Malajek. Niektóre ich pytania bądź opowiadane przez nie historie przyprawiły mnie o rumieniec i nie nadają się do opisania na blogu który czytany jest też przez dzieci. ;)
Co do obyczajów nie krytykuje nie oceniam podglądam i opisuje. Jest mi wszystko jedno czy pani X całuje męża w rękę czy w nogę o ile to jej wybór a nie zachowanie wymuszone biciem. Ja też jako katoliczka robię rzeczy które dla kogoś z innego kręgu kultowego wyglądają dziwnie. Jedyne czemu głośno i wyraźnie się przeciwstawiam to okaleczanie kobiet przez obrzeżanie, ale o tym napiszę może innym razem. Na razie nie potrafię.

Obrzezanie to barbarzynstwo.
E.T.

Prześlij komentarz