Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

środa, 30 maja 2012

Jakie dziś jest święto ? - Pan Mąż w delegacji cz 2

  • Pan Złotko ma jakieś święto i w środę nie będzie go w pracy- powiedział Żywiciel
  • Jakie? - dopytywała Kura
  • Nie pytałem- odpowiedział mąż
Kura przejrzała kilkanaście stron internetowych i wywnioskowała, że Pan Złotko  obchodzi Ganga Dussehra czyli święto rzeki Ganges.

   
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii


Dla Hindusów Ganges jest kobietą o imieniu Ganga, wielu nazywa rzekę Ganga Maiya czyli Matka Ganga. Według hinduskiej mitologii bogini Ganga to piękna kobieta ubraną na biało z garnkiem wody w  dłoni. Podobno Ganga zstąpiła z nieba, na ziemię, a Śiwa, aby złagodzić upadek, pozwolił jej wylądować na swych splecionych włosach. To on rozdzielił Gangę na siedem rzek (Ganges i jego dopływy), aby mogła przybyć na Ziemię, nie wyrządzając szkód w postaci katastrofalnych powodzi.

Z okazji Ganga Dussehra każdy pobożny hindus powinien obyć rytualną kąpiel w świętej rzece oraz złożyć dary przed posągiem Gangi. Jeśli nie może skorzystać z bezpośrednich dobrodziejstw rzeki powinien umyć chociaż ręce i oczy w wodzie z niej pochodzącej. Podczas święta rzeki ważne jest też światło i małe lampiony pływające po rzece. Kura była bardzo ciekawa, co znaczą owe lampiony, ale nie miała odwagi dzwonić do hinduskich koleżanek z pytaniami. Do zaprzyjaźnionych Hindusek wysłała życzenia: HAPPY GANGA DUSSEHRA.
Jedna odpisała, że dziękuje bardzo za życzenia, ale święto Gangi to 10 dniowy festiwal i właśnie dziś się kończy. Kura poczuła się tak jakby życzyła Wesołych Świąt tuż po Bożym Narodzeniu i miała ochotę zapaść się pod ziemię.
Druga napisała, że święto rzeki obchodzi w innym terminie, ale jest jej bardzo miło, że katolicka Kura o niej pamiętała.
Trzecia odpowiedź też nie napawała optymizmem, bo hinduska koleżanka napisała, że ona tego święta po prostu nie obchodzi, bo Lakszmi może się obrazić.
Kura martwi się czy nie walnęła jakiejś towarzyskiej gafy, ale w hinduskich świętach naprawdę trudno się połapać. W Indiach co roku  obchodzi się  ponad 70 różnych świąt. Deepavali jest popularne w całych Indiach, Onam w Kerali, są też święta zarezerwowane dla kobiet lub określonych grup społecznych.
Jedno jest pewnie - Hindusi bardzo lubią świętować i bez względu na porę roku zawsze jakiś Hindus świętuje lub się do świąt przygotowuje.
0 komentarze:

Prześlij komentarz