Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

piątek, 12 sierpnia 2011

Geografia po singielsku

Pewnego dnia jadąc taksówką Kura rozmawiała przez telefon z Żywicielem.

 • Jakiej jesteś narodowości? - zapytał chiński taksówkarz, gdy Kura skończyła rozmowę.
 • Jestem Polką - odpowiedziała Kura
 • A Polką... ty mówiłaś po niemiecku? - pytanie było raczej retoryczne, Kura widziała w lusterku radosną minę taksówkarza.
 • Nie mówiłam po niemiecku - odpowiedziała i zobaczyła zaciekawienie na twarzy
 • Po  holendersku - taksówkarzowi spodobała się gra
 • Nie - odpowiedziała Kura
Kolejno padły...

 • Francuski, 
 • Malajski, 
 • Hiszpański, 
 • Rosyjski
wszystko okraszone było mlaskaniem i zdziwieniem na twarzy kierowcy, że znowu nie trafił...

 • To był Polski- powiedziała Kura  gdy dojeżdżali do celu.
 • Polski - powtórzył taksówkarz
 • Czy to lokalny dialekt? Polska jest w Rosji? - zapytał 
Kura nie miała czasu ani cierpliwości tłumaczyć taksówkarzowi, że Polska na mapie świata istnieje znacznie dłużej niż Singapur.

  3 komentarze:

  Ciekawe czy Singapurczycy kojarza Chopina, Walese i J.P.II?

  W egzotycznych miejscach na pytanie "skad jestes?" czesto odpowiadam ciagiem: "Poland, you know... Chopin, Walesa, J.P.II" - wiekszosc kojarzy... Walese ;)

  Aha, o to czy piszemy cyrylica jak Rosjanie pytano mnie nawet w Europie... :/ (!!!) Kolezanke mieszkajaca w Grecji... czy znamy lodowki.

  Papieża kojarzą zwykle katolicy, ale nie ma ich tu za wielu. Zielone pojęcie o Janie Pawle II miała pewna hinduska z Kalkuty. Pani R ( 1 singapurska nauczycielka Przychówka) powiedziała, że ona o Polsce nic nie wiedziała do czasu aż pojawił się w klasie nasz dzieciak. A Chopin dla wielu singapurczyków był Francuzem jeszcze kiedyś o tym napiszę.

  Prześlij komentarz