Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Kwiat na morzu

Flor de la Mare czyli kwiat na morzu wypłyną w swój pierwszy rejs w 1502 rok pod wodzą Estevao da Gama kuzyna Vasco da Gamy, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii.
Flor de la Mare był największym i najbardziej pojemnym ówczesnym statkiem, dumą portugalskiej żeglugi aż do listopada 1511. Mimo wielkości i wyjątkowości statek zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach z ogromnym ładunkiem w drodze do Portugalii. Podobno do dziś spoczywa na dnie morze wraz z ukrytymi wewnątrz skarbami.Na przestrzeni wieków wielu śmiałków próbowało znaleźć morski kwiat i zatopione w nim skarby, ale nikomu to się nie udało. Statek nadal spoczywa na dnie morza, a malajskie legendy twierdzą, że pilnuje go sam diabeł. 

Malajowie nie żywiąc urazy do Portugalczyków, którzy wieki temu bezlitośnie łupili ich ziemie, w 1994 roku w wiernej replice Flor de la Mare otworzyli muzeum morskie.
Morski kwiat długości 36 metrów nawet dziś robi wrażenie i zachwyca swym pięknem. Wejście do środka to istna podróż w czasie. Nawet nie trzeba się bardzo starać by poczuć się jak XVI wieczny podróżnik płynący na podbój Azji. W środku można zobaczyć archiwalne mapy, repliki sprzętu nawigacyjnego i współczesne pieniądze z całego świata. Nasz dzieciak w gablocie odnalazł nawet polskie 10 zł.

Malajski sposób pokazania historii miasta bardzo nam się spodobał, a bilety wstępu był śmiesznie tanie i pozwalały na odwiedziny w dwóch muzeach. Muzeum Marynarki Wojennej, które również odwiedzaliśmy przy okazji, turystom z całego świata chciało powiedzieć, że czasy bezbronnej Malezji już dawno minęły.

Teraz pewnie Flor de la Mare, który chciałby zawieźć malajskie skarby do portugalskiego króla zapominając o zapłaceniu nie wypłynąłby z portu.

Ten post został przygotowany z myślą o Basi - kuzynce Przychówka, która bardzo była ciekawa co ciekawego można w Azji zobaczyć.

3 komentarze:

No i oto przykład, jak ciekawie można opowiedzieć o historii :)))

Mnie osobiście najbardziej zainteresowało to pismo "robaczkowe". Takie zawodowe skrzywienie.

Niestety nie potrafimy odczytać co jest napisane " w robaczkach". Może ktoś z czytelników pomoże.

Genialny wpis! Kuro, chciałabym, żeby ktoś z Twoją swadą pisał podręczniki. Jesteś absolutnie wspaniała! :-)

Prześlij komentarz