- Co znaczy twoje imię? - zapytał się mały Chińczyk
- Nic nie znaczy - odpowiedział Przychówek zgodnie z prawdą
- Jak to nic nie znaczy musi coś znaczyć? - złościł się Chińczyk
- Moje nic znaczy - upierał się nasz dzieciak
Chińskie imiona zawsze coś znaczą. Gdy chińczyk mówi co znaczy jego imię oczekuje tego samego od rozmówcy. Chłopcy zazwyczaj mają imiona związane z bogactwem i siłą, a dziewczynki z pięknem lub sztuką. Kura zna Chinki, które nie podawały swoich chińskich imion tylko prosiły by się do nich zwracać : Śnieżynka, Czeresienka lub Kwiatuszek.
Imiona hindusek też mają znaczenie zwykle w jednym z języków Indii. Imię córeczki pani P znaczy Mądra, imię innej zaprzyjaźnionej z nami Hinduski można przetłumaczyć jako: Gwiazda.
Nasze imiona nic nie znaczą, ale naszego nazwisko oznacza kłopoty dla każdego, kto chce je wymówić. Pani, która uczy w tym roku Przychówka poddała się przy trzeciej literze, a mówi pięcioma językami (w tym jednym europejskim). Do tej pory jedynie pani R (zeszłoroczna nauczycielka) i mala Ch (przyjaciółka Przychówka) dały radę wymówić nasze nazwisko, które w Polsce do trudnych nie należy.
13 komentarze:
A tu psikus - polskie imiona również mają znaczenie. Co prawda nie w języku polskim - a często wywodzącym się z greki/łaciny. Moje np znaczy "jedyna"
Pozdrawiam
m.
A my tyle lat żyliśmy i nie wiedzieliśmy jakie znaczenie mają nasze imiona :)
Moniko dziękujemy za ten komentarz. Do nazwiska łamiącego chiński dorzucimy znaczące imię. Gorzej jak się znaczenie imienia nie spodoba Przychówkowi przecież imienia dziecku nie zmienię.
Pozdrawiam Kura
No i znalazłam imię Przychówka ma znaczenie a opis imienia pasuje do naszego dzieciaka jak przysłowia pieść do nosa. Może niech żyje jak rodzice w nieświadomości.
Jeżeli Przychówek nie chciałby sie pochwalić takim znaczeniem, może lepiej niech nie wie :)
m.
Zawsze może mieć nadzieję na inne imię nadane podczas bierzmowania :)
O raju- a imię mojego K to dwa imiona i pasują :/....
Swoją droga bardzo podoba mi się ideologia nadawania znaczenia symbolowi imienia-to właśnie buduje kulturę i wzbogaca świadomość człowieka, jako odrębnej jednostki-to bardzo cenne...
Pozdrawiam :)
Marcysia
Właśnie, właśnie! Imiona w Polsce mają znaczenia! Mój tata z pełną premedytacją nadał mi imię Patrycja, bo jest wielkim miłośnikiem łaciny i uważał, że jeśli urodzi mu się córka, to musi nosić imię patrycjuszy czyli rzymskiej arystokracji. Ach ci tatusiowie... :-)
Och, oczywiście, że polskie imiona mają znaczenia, większość pochodzi z łaciny bądź z prasłowiańskiego, także z biblii gdzie każde imię hebrajskie przecież "coś" znaczy; o ile nie mamy problemu z rozszyfrowaniem takich imion jak Bogusława czy Dobrochna, to z innymi jest problem i trzeba sięgnąć do słowników. Moje imię np. pochodzi z języka słowiańskiego, przyrostek "mil" oznacza "miły", ale czy ze mnie taka miła Milena, to ciężko powiedzieć :)
No cóż człowiek uczy się całe życie. Naprawdę Kura nie miała pojęcia, że jej imię coś znaczy. Nikt u nas nie nazywa się płatek śniegu czy słoneczko. :) Dziękuję za wszystkie komentarze do-edukowana Kura
Ale wiesz, są u nas imiona takie jak Róża, Nadzieja (bądź Nadia), Liliana, Kalina, Narcyza, Jagoda - to coś na kształt "płatka sniegu" czy "słoneczka" :)
Prawie każde imię ma znaczenie, nawet Jessica ;P (etymologia hebrajska wg kilku źródeł, które sprawdziłam z ciekawości).
Wiem Mistake28 od dwóch dni ni innego nie robię tylko czytam o imionach. :)
Ja jestem perla:-). Kiedys w pracy z moja imienniczka zwracalysmy sie do siebie dla jaj"Perelka".
Ja też jestem Perłą:)
A ja jestem "pełną wdzięku i łaski":)
Prześlij komentarz