Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

Jumbo kraby

Zaprzyjaźniony z nami smakosz od długiego czasu polecał nam restaurację gdzie serwują najlepszego kraba w mieście. Od czasu gdy jedliśmy kraba, minęło już ponad pół roku więc postanowiliśmy dać skorupiakowi jeszcze jedną szansę.

Thaipusam

Kolejne święto za nami tym razem bez dnia wolnego, ale za to wyjątkowo widowiskowe. Podczas pełni księżyca w styczniu lub lutym (według tamilskiego kalendarza w miesiącu thai) świętuje się narodziny boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati.

Po hiszpańsku

Korporacja wyciska z Żywiciela wszystkie soki. Codziennie pan mąż wychodzi do pracy chwilę po ósmej rano, a wraca tuż przed dziewiątą wieczorem. Oj, zatęskniliśmy za Europą i jej godzinami pracy. Za europejskim jedzeniem też zatęskniliśmy.

Więcej ludzi niż kwiatów

Namówiona przez uliczne billboard-y Kura bardzo chciała zobaczyć coroczną wystawę kwiatów na wyspie Sentosa. Na kwiatową wyprawę namówiła panią I, ale jej synek się rozchorował i pani I musiała zrezygnować z podziwiania kwiatów.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Zaczęliśmy 4 dniowy weekend. W poniedziałek i we wtorek ulice się wyludnią i zamkną się wszystkie sklepy, food court-y i centra handlowe prowadzone przez Chińczyków. Cześć sklepów i punktów gastronomicznych będzie zamknięta również w niedzielę, a Chińczycy zostaną w swoich domach lub odwiedzą swoje rodziny.

Chleb dla Janka

Pracowy kolega Żywiciela powiedział wtedy, że w latach 70 XX wieku, w Malezji obcokrajowcy ciągle prosili pewnego ulicznego kucharza o smażenie omletów z cebulą. Postanowił więc stworzyć coś co by zasmakowało jego klientom i włożył usmażony omlet do długiej bułki doprawił sosem chili i nazwał to Roti Johna.

Światło świąt

Filipińska legenda opowiada o królu, który przed śmiercią, chciał ustanowić następcę tronu. Pewnego ranka wręczył swoim synom po pięć monet i kazał zapełnić za te pieniądze szopę w zamku

Moda i uroda

Przychówek przywykł do tego, że jego blond włosy i bardzo jasna cera wzbudzają sensację, jednak ani my ani nasz dzieciak nie byliśmy przygotowani na publiczny, zbiorowy zachwyt.

Kuchnia chindian czyli kolacja na dachu

Na tą restaurację trafił przypadkiem Żywiciel w internecie. Otworzyła się zaledwie trzy tygodnie temu na dachu sześciopiętrowego sklepu z hinduskiej dzielnicy - Mustafa Center. Restauracja Kebabs'n'Curries serwuje jedzenie typowe dla hindusów i kuchnię chindian czyli chińskie jedzenie przyrządzane na sposób hinduski.

Wesołego Deepavali

Mamy kolejną sobotę w środku tygodnia czyli Deepavali (Depawali, Dipavali, Dewali, Diwali, Divali, Dipotsavi, Dipapratipad, दीपावली).

poniedziałek, 14 listopada 2011

Dzień po polsku

Deszczową sobotę spędziliśmy po polsku. Kolega z Polski, który z żoną jedzie zwiedzać Azję zagościł na dwa dni do Singapurze. Z wielką przyjemnością pokazywaliśmy im miasto nieopisane w przewodniku. Zaciągnęliśmy ich do "wet marketu" by mogli poczuć azjatycki klimat i do Mustafa Centre by zobaczyli "wszystko-mający" market. Przychówek dostał słowotoku i przegadał nawet Kurę, opowiedział chyba wszystko i dał popis znajomości singielskiego.


W ciągu kilku godzin odwiedziliśmy Małe Indie, Ulicę Arabską, restaurację na dachu, bazar z ciuchami, hinduską świątynię i wspomniane wyżej sklepy. Fajnie było widzieć zdziwienie w ich oczach. Sami zapomnieliśmy już jak to jest po raz pierwszy spacerować wąskimi uliczką Małych Indii, zatykać nos w wet markecie, dziwić się widząc karalucha na ulicy i zastanawiać się co zjeść, kiedy nazwy potraw kompletnie nic nie mówią.
Przypadkiem spotkaliśmy wycieczkę Polaków, którzy pozdrawiali nas serdecznie w sercu arabskiej dzielnicy. 
Z polskimi znajomymi zjedliśmy chińsku obiad, hinduskie słodycze, wypiliśmy singapurską kawę i  dzbanek piwa. 
Bez względu na to co jemy i pijemy i gdzie mieszkamy czujemy się Polakami i brakuje nam naszych polskich znajomych, a czasami typowo polskich zachowań, których u Azjatów nie widzimy. Nie tęsknimy jednak za listopadową pluchą, wiatrem i ujemną temperaturą, dlatego jeszcze trochę tu zostaniemy.

3 komentarze:

oj wcale się nie dziwię, że nie tęskinie za listopadową pluchą, wiatrem i ujemną temperaturą... ja też bym za nimi nie tęskniła będąc w takim cudownym miejscu jak Singapur!

A w Pl teraz pięknie. W weekend 17 stopni w słońcu było ;) Pluchy póki co (odpukać) nie ma ;)

nie ma co sie dziwic kochana
liscie pospadaly jest mglisto i zimno a twoje rodzinne miasto dziurawe i szare
pozdrawiam
ela

Prześlij komentarz