Dupoki z rodziny dim sum

Znów odwiedziliśmy nasz jedzeniowy zakątek w Ulu Pandan tym razem nie daliśmy się wykazać restauracji: japońskiej, koreańskiej, amerykańskiej i pizzeriom, tylko usiedliśmy w food court- cie i każdy z nas zjadł to co lubi najbardziej.

sobota, 3 marca 2012

Zapomniana historia

  • Wiesz mama co się stało 15 lutego? - zapytał Przychówek 
  • Nie mam pojęcia - odpowiedziała matka-Polka przeszukująca w ekspresowym tempie całą pamięć.
  • W 1942 roku Singapur upadł przed Japończykami i aby to nigdy się nie powtórzyło to mamy    Total Defence.
  • Skąd to wiesz? - zapytała Kura 
  • A w szkole nam powiedzieli - wytłumaczył dzieciak  
Kura szybko nadrobiła braki w edukacji, bo do tej rozmowy nie miała pojęcia o Total Defence i doczytała, że obecna strategia obrony małego Singapuru obejmuje 5 filarów: (militarny, cywilny, ekonomiczny, społeczny, psychologiczny). Singapurczycy wierzą, że jeśli wszystkie filary będą działały prawidłowo to Singapur już nigdy nie będzie musiał się poddać, a ewentualne wojny zakończą się spektakularnym sukcesem.





















Singapur niechętnie wspomina momenty swoich porażek. Wyjątkowo łatwo przychodzi zapomnienie o obiektach niezwiązanych z chwałą miasta. Nierestaurowane popadają w zapomnienie. Battle Box można było odwiedzać od końca drugiej wojny światowej aż do lat 60, gdy bunkier zamknięto podobno ze względów bezpieczeństwa.

Podziemne centrum dowodzenia zostało zbudowane pod Fort Canning - niewielkim wzgórzu w centralnej części Singapuru. Położony jest prawie 9 metrów pod ziemią, ma stropy grubości metra i wzmocnione ściany betonowe. W czasie II wojny światowej był wykorzystywany przez Brytyjczyków, a po upadku Singapuru przez Japończyków. Poza pokojami dla generałów, pokojem telegrafistów, latryną był też pokój gdzie odczytywano i szyfrowano wiadomości. Niestety dziś już nie wiadomo ile było owych pokoi w czasie wojny i co jeszcze się tam znajdowało. Gdyby nie pewien dziennikarz i jego determinacja dziś o bunkrze nikt by nie słyszał. W 1988 roku (prawie 30 lat po jego zamknięciu) zainteresował on opinię publiczną zapomnianym obiektem i doprowadził do jego renowacji. 


Odrestaurowanie obiektu zajęło aż 9 lat! Wyjątkowo długo jak na singapurskie warunki. Muzeum zostało otwarte 15 lutego 1997 roku czyli 55 lat po kapitulacji Singapuru. Dziś można przez chwilę poczuć się jak brytyjski generał i wyobrazić sobie życie w warunkach wojennych w podziemnym pudełku tuż przed słynnym upadkiem 15 lutego 1942 roku.


Ucieszyliśmy się wychodząc na słońce i widząc miasto nowoczesne, zadbane i bogate. Dobrze wiedzieć, że ma ono historię i nie wiemy czemu niektóre jej karty są dla tubylców wstydliwe.

4 komentarze:

Singapur pomimo, że ma ~ 10-krotnie mniej mieszkańców wydaje prawie tyle samo co Polska na obronność ... prawie 5% PKB ... to jeden z największych wskaźników na świecie ... lotnictwo wojskowe uznawane jest za najlepsze w regionie ... może Przychówek zrobi karierę w armii :)
Pozdr.
T.

to niesprawiedliwe! Kiedy my byliśmy w battle box obowiązywał zakaz robienia zdjęć! Ale teraz dzięki Waszemu blogowi możemy wszystkim pokazać to o czym wcześniej tylko opowiadaliśmy.

Prezenty wystarczy, że Żywiciel się uśmiechnie i na foto zgadzają się prawie wszyscy. :)

T raczej mało prawdopodobne by Przychówek zrobił karierę w armii chociaż podstawowe przeszkolenie wojskowe (niezależnie od płci) przechodzą wszyscy uczniowie klas 6 i wszyscy gimnazjaliści.

Prześlij komentarz